czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Hosting

Dodane przez Jeden komentarz | 1 774 wyświetleń

Firm oferujących usługi hostingowe jest wręcz multum, na dodatek wręcz prześcigają się w działaniach reklamowych. Co decyduje o jakości tych usług?

Uptime
To jeden z najważniejszych parametrów, określający stabilność czyli niezawodność pracy serwera. Przekłada się to na dostępność umieszczonych na nim stron WWW w sieci Internet. Jeśli uptime jest kiepski to lepiej poszukać innego hostingu. Wybierając hosting zależy Ci przecież na tym, żeby internauci po wpisaniu adresu Twojej strony internetowej widzieli Twój serwis WWW, a nie np. komunikat „503 Service Unavailable”, prawda?

Transfer
To również kluczowy parametr związany z hostingiem. Określa on roczną (czasem miesięczną) liczbę danych możliwych do pobrania. Gdy strona WWW jest popularna i często odwiedzana wtedy transfer zużywa się szybko i może go zabraknąć. Z drugiej strony na rynku jest też mnóstwo tanich ofert hostingowych oferujących wręcz niesamowicie rozbudowane wartości transferu, ale okupione jest to niemal zawsze awaryjnością serwerów lub innymi ograniczeniami.

Wielkość konta
Powierzchnia konta na serwerze powinna wystarczyć nie tylko na stronę WWW, ale i na obsługę poczty e-mail. W związku z tym z miejsca należy odrzucić oferty kont o powierzchni kilkudziesięciu MB. Rozsądne minimum? 500 MB. Powinno to wystarczyć i na serwis WWW, i na kilka skrzynek pocztowych.

Konta e-mail
Często spotykane jest również ograniczenie liczby kont e-mail. Pal licho jeśli Twój serwis to strona prywatna , ale gdy szukasz hostingu dla nawet małej firmy to zapewne potrzebujesz więcej niż kilka kont e-mail. Tymczasem może Cię tu czekać niespodzianka – najtańsze pakiety hostingowe często ograniczają liczbę kont e-mail do 5, 3 a nawet 1.

Kopia bezpieczeństwa / backup
Jeśli w informacji o hostingu widnieje zapis, że automatyczny backup jest robiony raz w tygodniu lub w skrajnych przypadkach, że backup jest tylko ręczny to nie świadczy to dobrze o jakości usługi. Dobry hosting oferuje zautomatyzowane i codzienne kopie bezpieczeństwa – to naprawdę ogromnie ważny parametr w przypadku awarii lub włamania na serwer.

Bazy danych
Niemal każdy system zarządzania treścia (CMS) czy forum dyskusyjne instalowane na serwerze WWW wymagają bazy danych MySQL. W związku z tym warto sprawdzić jaką ilość baz MySQL oferuje usługodawca. Czasem potrzebne są inne rodzaje baz np. PostgreSQL, więc warto dokładnie sprawdzić ofertę, bo to bynajmniej nie jest standard w usługach hostingowych.

Dobowe obciążenia procesora
Bardzo istotnym parametrem, a często pomijanym przy poszukiwaniach odpowiedniego hostingu, jest tzw.  dobowe obciążenia procesora. Serwer o najlepszych nawet parametrach i najwyższej niezawodności może mieć wąskie gardło w postaci rygorystycznie ustawionego dobowego limitu obciążeń procesora. Może wtedy się okazać, że dobowa oglądalność Twojego serwisu WWW przekracza to ograniczenie i musisz wykupić droższy pakiet. Sytuacja staje się kuriozalna gdy takie obciążenie generuje pojedynczy, mały serwis WWW, a pakiet przewiduje np. obsługę pięciu odrębnych domen i serwisów WWW. Nie sposób tego nazwać inaczej jak świadomym wprowadzaniem Klienta w błąd.

Panel administracyjny
Kupując hosting dobrze jest zwrócić także uwagę na panel administracyjny do konta na serwerze. Najlepiej jeśli hosting jest zaopatrzony w znane panele – np. w cPanel, DirectAdmin, Plesk ale zdarzają się też różnego rodzaju własne, autorskie rozwiązania usługodawcy.  Te ostatnie na ogół oferują mniejsze możliwości i niższy poziom ergonomii interfejsu użytkownika.

Przykładowi usługodawcy
az.pl, DreamHost.com, easyIsp.pl, eHost.pl, fc.pl, GoDaddy.com, Home.pl, IQ,pl, Kei.pl, LightHosting.pl, LinuxPL.com, SuperHost.pl, webd.pl.

Tags:

Jeden komentarz »

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.