czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Karta pamięci

Dodane przez | 1 479 wyświetleń

Wśród kart pamięci znaleźć można różne standardy i różną pojemność. Wybór właściwego modelu z pewnością jest możliwy jeśli zostaną konkretnie zdefiniowane oczekiwania.

Pojemność
Najstarsze karty pamięci miały pojemność w megabajtach(MB). Obecny standard to znacznie większe karty o pojemnościach liczonych w gigabajtach (GB). Biorąc pod uwagę aktualne ceny oraz średnie wielkości plików ze zdjęciami za minimalną rozsądną pojemność należy uznać przynajmniej 8 GB. Wśród nowych konstrukcji na rynku dostępne są karty o większych pojemnościach: 16, 32 i 64 GB. Karty takie jak 4, 2 czy 1 GB są już starymi konstrukcjami z uwagi nie tylko na pojemność, ale przede wszystkim szybkość ich pracy.

Rodzaj (standard)
Standard
kart pamięci zależy nie tylko od producenta aparatu, ale i od typu aparatu. Przykładowo wśród aparatów typu lustrzanki w zasadzie standardem są karty CF.

  • CF (Compact Flash) – używane w niemal wszystkich modelach lustrzanek
  • SD (Secure Disk) – używany przede wszystkim w aparatach kompaktowych
  • XD – spotykane przede wszystkim w aparatach fotograficznych Fuji i Olympus
  • MS (MicroStick) – spotykane przede wszystkim w aparatach fotograficznych Sony

W przypadku standardu CF ciekawostką były konstrukcje MicroDrive – miniaturowe dyski twarde produkowane przez IBM oraz Hitachi.

Prędkość zapisu / odczytu
Za aktualny standard prędkości można uznać 30MB/s. Prędkość jednak nie jest najważniejszym parametrem określającym wartość karty. Dla niektórych zastosowań prędkość ma kluczowe znaczenie, a w innych zupełnie się ona nie liczy.

Gwarancja
Co ciekawe, w przypadku kart pamięci długość okresu gwarancyjnego jest często dłuższa niż  standardowe rok czy dwa lata. Niektórzy producenci oferują gwarancję 5-letnią, inni 10-letnią, czy nawet wieczystą (dożywotnią). Można to uznać za dobry prognostyk na przyszłość co do trwałości (a więc jakości) takich modeli kart.

Przykładowi producenci
A-Data, Emtec, Hama, Kingston, Lexar, PQI, Pretec, SanDisk, Transcend.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.