czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Lampa błyskowa

Dodane przez Jeden komentarz | 1 662 wyświetleń

Lampa błyskowa jest co prawda wbudowana w większość lustrzanek, ale parametry żadnej lampy wbudowanej nie dorównują lampom zewnętrznym.

Liczba przewodnia
Kupując lampę błyskową najlepiej jest wybrać jak najwyższy model. Światło w pomieszczeniach często jest tak nikłe, że dopiero mocna lampa jest w stanie odpowiednio doświetlić kadr. Czyli im mocniejsza lampa tym większe możliwości wykonania udanego zdjęcia w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Głowica
Im wyższy model, tym większy zakres ustawień lampy. Proste, tanie modele mają często stały układ, bez możliwości zmiany położenia lampy w osi pionowej czy poziomej, a te lepsze dysponują regulacją w pionie. Najlepsze modele dysponują pełną regulacją, na dodatek czasem bez ograniczeń w regulacji poziomej (tzn. można je obracać w prawo/lewo o 180 stopni).

Dodatki
Bardziej zaawansowane modele lamp błyskowych zaopatrzone są w możliwość zmiany kąta rozsyłu światła poprzez specjalny dyfuzor. Dzięki niemu przy fotografowaniu szerokim kątem można lepiej doświetlić kadr. Inny istotny dodatek to wysuwany odbłyśnik (blenda), który przy skierowaniu lampy do góry pomaga odbić część światła przed obiektyw.

Obudowa
Najwyższe modele mają trwałe, mocne często ogumowane obudowy. Bywają wśród nich także modele wodoodporne – oczywiście nie są przeznaczone do pracy przy zanurzaniu w wodzie, ale są odporne na wilgoć w powietrzu czy nawet na lekki deszcz.

Zasilanie
Lampy błyskowe są zazwyczaj zasilane ogniwami AA (czyli popularnymi „paluszkami”) i jest to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie z uwagi na m.in. szeroki wybór akumulatorków AA na rynku. Najlepiej gdy jest to zasilanie z 4 ogniw – zapewnia to szybkie ładowanie lampy. Poza AA inne standardy zasilania są bardzo rzadko spotykane i kłopotliwe w użyciu. Ponadto warto sprawdzić czy lampa ma możliwość pracy z zewnętrznego źródła zasilania.

Praca w grupie
Przy pracy z zestawem lamp należy odpowiednio jest ustawić – lampa główna, zarządzająca grupą pozostałych, musi mieć włączony tryb Master (tę funkcję posiadają na ogół tylko wyższe modele lamp). Pozostałe lampy należy ustawić w tryb Slave.

Lampy błyskowe dedykowane niezależnych producentów
Lampy błyskowe produkowane do lustrzanek niemal wszystkich producentów są także przez niezależnych producentów takich jak Metz, Nissin, Sigma czy Sunpak. Na ogół są one tańsze od modeli o podobnych parametrach sygnowanaych logo producenta lustrzanki, aczkolwiek raczej rzadko są tak dopracowane, wszechstronne i skuteczne.

Przykładowi producenci
Canon, Cullmann, Delta, Exakta, Fomei, Kodak, Leica, Marumi, Metz, Nikon, Nissin, Olympus, Panasonic, Pentax, Samsung, Sigma, Sony, Sunpak, Tumax.

Tags:

Jeden komentarz »

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.