czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Laptop

Dodane przez | 1 554 wyświetleń

Laptop czyli notebook ? w polskim języku to w zasadzie synonimy. Jak wybrać właściwy do swych potrzeb komputer przenośny?

Procesor
Serce każdego komputera stanowi procesor. Nie inaczej jest w przypadku komputerów przenośnych. Należy zadbać o to, aby jego moc wystarczała do planowanych zastosowań. Rynek niemal całkowicie zdominowała firma Intel, poza nią można spotkać w zasadzie tylko procesory firmy AMD. Pozostali producenci tego typu układów tacy jak VIA czy Motorola mają marginalne znaczenie.

Pamięć operacyjna
Rozmiar pamięci wiąże się z zastosowaniami komputera. Im bardziej złożone zadania tym bardziej będzie przydatna jej większa ilość. Rozsądna wielkość minimalna to 2 GB, aczkolwiek lepiej będzie zaopatrzeć sprzęt w 4 GB. Ważne jest to, że pamięć można w prosty sposób rozszerzyć także po zakupie komputera. Dobrze jest jednak dowiedzieć się o to czy w komputerze jest wolne gniazdo umożliwiające taką rozbudowę poprzez dodanie kolejnej kości pamięci. Jeśli nie – pamięć trzeba zdemontować i wymienić na większą.

System operacyjny
Na wielu modelach komputerów przenośnych preinstalowany jest system operacyjny – oczywiście jest to najczęściej oprogramowanie firmy Microsoft. Na rynku obecne są urządzenia z MS Windows – przede wszystkim w wersji 7, ale zdarza się jeszcze spotkać systemy MS Vista, a nawet MS XP.

Wielkość ekranu
Wygodną pracę zapewni matryca o rozmiarze 15″ (inne podobne rozmiary to 15,4″ i 15,6″). Laptopy z matrycą 17″ będą już nieco zbyt ciężkie na pracę w charakterze typowo przenośnym, lepiej się sprawdzą w roli komputera” sporadycznie mobilnego”. I o ile jeszcze laptopy o matrycy 13″ można przy odrobinie dobrej woli traktować jako pełnowartościowe, wygodne w pracy urządzenie, to jednak komputery 12″ czy 10″ należy zdecydowanie uznać za typowo przenośne i przeznaczone do krótkotrwałej pracy.

Napęd optyczny
Spotykane w laptopach są już w zasadzie wyłącznie napędy DVD i BluRay – epoka napędów CD czy hybryd combo CR-R/DVD odeszła już w przeszłość. Co ciekawe – część komputerów przenośnych (zwłaszcza klasy netbook) jest całkiem pozbawiona napędów optycznych.

Obudowa
Materiały z jakich wykonany jest komputer przenośny oraz dokładność ich spasowania mają duże znaczenie dla komfortu pracy. Trzeszczące i piszczące plastiki, często spotykane w tanich modelach, mogą skutecznie popsuć radość z zakupu. Kolejna kwestia to wykończenie obudowy. Modne, błyszczące obudowy są efektowne, ale i mało praktyczne. Widok obudowy upaćkanej paluchami (nawet własnymi) nie należy do miłych doznań estetycznych. Znacznie bardziej praktyczne są obudowy matowe, aczkolwiek nie są już one tak efektowne. Najlepszym połączeniem estetyki i praktyczności są więc obudowy metalowe, z tzw. szczotkowanego aluminium. Niestety, mają one pewien minus – są na ogół najdroższe.

Przykładowi producenci
Acer, Aristo, Asus, Dell, eMachines, Fujitsu, HP, Lenovo, LG, Medion, MSI, Packard Bell, Panasonic, Samsung, Sony, Toshiba.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.