czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » polecane, sprzęt

Monitor

Dodane przez Jeden komentarz | 1 792 wyświetleń

Kryteria wyboru dobrego monitora komputerowego są podobne jak w przypadku zakupu telewizora LCD. Podobne jednak nie znaczy takie same.

Format ekranu
W zależności od indywidualnych preferencji lub od najczęstszych zastosowań należy dobrać właściwy format ekranu. Producenci monitorów odeszli już od standardowego w przeszłości czyli epoce kineskopowej formatu 4:3, produkując w to miejsce monitory LCD  o formacie 4:3 i 5:4, a następnie panoramiczne modele o formacie 16:9 (czasem 16:10).

Przekątna ekranu
Na rynku dostępna jest cała paleta monitorów – do małych, aż po ogromne. Wybierając monitor warto sprawdzić czy dany model ma faktycznie przekątną np. 22″ często okazuje się, że niektóre z nich mają jedynie 21.5″ (niestety, są to bardzo częste sytuacje).

Typ matrycy
W początkowym okresie technologii LCD nie tylko duże, ale wręcz kolosalne znaczenie miał rodzaj matrycy. TN to najtańszy rodzaj matryc, a bardziej zaawansowane i jednocześnie droższe to PVA i IPS (S-IPS). TN dość długo borykały się z problemem bardzo wąskich kątów widzenia i fatalnego odwzorowania kolorów w porównaniu z PVA i IPS (S-IPS). Obecnie jednak nie ma już aż tak spektakularnych różnic pomiędzy nimi jak jeszcze kilka lat temu. Oczywiście różnice są nadal i brane są one skrupulatnie pod uwagę w przypadku monitorów do zastosowań profesjonalnych – jednak w przypadku zastosowań amatorskich mają one wręcz marginalne znaczenie. W ich przypadku liczy się przede wszystkim rozdzielczość, przekątna i oczywiście cena. Warto tu zwrócić uwagę na najnowsze matryce TN LED, które mają nie tylko bardzo dobrą jakość obrazu, ale i rewelacyjne wyniki w zakresie nikłego poboru energii (nawet rzędu ok. 25 W w przypadku monitorów o przekątnej 22″). Oczywiście nie należy mylić tych matryc z bardzo drogimi rozwiązaniami typu LED – RGB, oferującymi niemal perfekcyjną jakość obrazu.

Rozdzielczość

Rozdzielczość 1024×768 odchodzi już w przeszłość (podobnie jak i tego typu proporcje ekranu), pojawiają się urządzenia o coraz większych możliwościach w zakresie maksymalnej rozdzielczości. Jednak dokonując wyboru monitora należy zwrócić uwagę na fakt, że w ekranach typu LCD jakość obrazu jest najlepsza wtedy gdy rozdzielczość wyświetlanego obrazu jest zgodna z natywną rozdzielczością matrycy.

Czas reakcji
Duże znaczenie dla płynności animacji ma czas reakcji monitora. Do popularnych zastosowań absolutne minimum to 5 ms, ale oczywiście im ten czas krótszy tym lepiej. Monitory oferujące czas reakcji powyżej 5 ms to obecnie rzadkość. Są to najczęściej monitory specjalistyczne, lub znacznie częściej zapasy ze stanów magazynowych lub monitory używane (poleasingowe).

Wielkość plamki
Parametrem przekładającym się w dużym stopniu na jakość obrazu jest wielkość plamki. Im jednak wyższa maksymalna rozdzielczość monitora oraz im wyższa jego klasa tym bardziej plamka maleje (wyjątek to przekątna 22″ i 27″ – tu plamka jest wyraźnie większa).

Kąty widzenia
Dobry monitor powinien zapewniać komfort poprzez szerokie kąty widzenia. Uwaga – kąty te są na ogół inne w poziomie, a inne w pionie. Poziomowy kąt widzenia powinien wynosić przynajmniej 170 st., pionowy może mieć mniejszy zakres tj. od 160 st. Oczywiście – im więcej, tym lepiej.

Kolory
Odwzorowanie kolorów jest bardzo ważnym parametrem. Przykładowo w tanich, niskiej klasy monitorach  czerń nie będzie czernią, ale ciemną szarością. Inny ważny parametr to paleta kolorów. Przykładowo matryce typu TN odwzorowują kolory przy użyciu nie 8, a tylko 6 bitów na kolor. Dlatego też nie są one w stanie wyświetlić palety 16,7 milionów odcieni kolorów przekazywanej przez kartę graficzną. W efekcie tego matryce TN interpolują 24-bitową głębię kolorów tworząc brakujące kolory poprzez kompozycję kilku barw z dostępnej palety (dithering). Ponadto w zastosowaniach profesjonalnych kluczowe znaczenie ma również możliwość kalibracji monitora (niektóre monitory oferują auto-kalibrację).

Złącza
Najtańsze monitory wyposażone są na ogół niestety tylko w analogowe złącze D-Sub. Jeśli dysponujesz kartą graficzną z cyfrowym złączem DVI i chcesz cieszyć się wysoką jakością obrazu to zdecydowanie wybierz monitor, który dysponuje takim właśnie złączem. Stosunkowo rzadko można spotkać inne cyfrowe złącze – DisplayPort. Część monitorów ma wbudowany również hub USB czyli zespół kilku gniazd USB pozwalających w wygodny sposób podłączyć urządzenia w tym standardzie bez konieczności sięgania bezpośrednio do komputera. Spotkać też można czasem złącza audio w postaci gniazdek do mikrofonu oraz głośników/słuchawek.

Obudowa
Monitor powinien mieć odpowiednią obudowę. Z pewnością nie powinien to być tani, trzeszczący, źle spasowany plastik – a tego typu konstrukcje są dość często spotykane w tanich modelach nawet czołowych producentów. Monitor powinien też umożliwiać regulację co najmniej w osi poziomej (pochylenie lub odchylenia ekranu), ponieważ regulację w osi pionowej można wykonać poprzez obrót podstawy monitora (choć nie jest to tak wygodne jak w przypadku gdy monitor ma fabryczną możliwość regulacji w tym zakresie). Przy niektórych zastosowaniach profesjonalnych może być przydatne również obrócenie (przestawienie, obrócenie) ekranu monitora o 90 st. przełączając się z pracy w orientacji poziomej na pionową czyli funkcja PIVOT. Kolejna ważna rzecz to stabilność podstawy – powinna być ona szeroka i solidna. Jeśli monitor dysponuje jedynie bardzo estetyczną, ale filigranową nóżką o ograniczonej powierzchni to nie zapewnia ona odpowiedniej stabilności a zatem bezpieczeństwa sprzętu (znaczenie wręcz krytyczne w przypadku modeli z funkcją PIVOT). W przypadku monitorów o większej przekątnej ważny parametr to otwory montażowe na tylnej ścianie monitora, które dają możliwość umieszczenia go na ścianie.

Przykładowe marki
Acer, AOC, Asus, Belinea, Benq, CTX, Dell, Eizo, Hyundai, HP, Iyama, Lenovo, LG, Nec, Philips, Quato, Samsung, Samtron, Sony, Tatung.

Tags:

Jeden komentarz »

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.