czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt, ważne

Nawigacja GPS

Dodane przez | 1 811 wyświetleń

Oferta urządzeń nawigacji samochodowej GPS dostępnych na rynku poszerza się z każdym rokiem. Jak wybrać właściwy model do swoich potrzeb?

Ekran
Oprócz najmniejszych, z ekranem o rozmiarze 3″, oferowane są również urządzenia z ekranem 4,3″-4,7″, a także największe – z ekranem 7″. Wybierając wielkość ekranu zwróć uwagę na to, że i tak będziesz zapewne jedynym widzem „akcji nawigacyjnej” na ekranie urządzenia więc wielkość ok. 4″ jest wystarczająca. Jeśli jednak marzysz o tym, aby w trakcie jazdy autem zasłaniać sobie widoczność przez przednią szybę przedmiotem przypominającym mały telewizor lub aby zaangażować w proces prowadzenia auta całą rodzinę („niech wszyscy razem oglądają którędy jedziemy!”) wtedy rozważ zakup jak największego urządzenia. Oczywiście czasem zapomnisz ładowarki lub ją zgubisz – wtedy urządzenie wyposażone w duży, 6 czy 7″ bardzo energochłonny ekran z pewnością odmówi współpracy zanim dotrzesz do celu. I wzrost adrenaliny masz gwarantowany.

Mapa
Jednym z kluczowych elementów nawigacji samochodowej jest mapa. Nawet najwspanialsze funkcje są mało istotne jeśli wbudowana mapa jest mało dokładna, a na dodatek powolna. Ważne jest również to, aby mapa w sposób optymalny wyszukiwała trasę – chyba, że lubisz nieplanowane wycieczki krajoznawcze i nigdy nie liczysz się z czasem.
W urządzeniach GPS można spotkać różne mapy – są to albo własne mapy producentów danego urządzenia, albo mapy niezależne, wśród których można wymienić takie aplikacje jak AutoMapa czy MapaMap. Warto też zwrócić uwagę przy zakupie na aktualność i zakres szczegółowości map – najtańsze produkty mają zaimplementowane mapy zdające się niekiedy odwzorowywać układ dróg epoki Polski Piastów. Druga ważna kwestia – zastanów się już przy zakupie czy nie potrzebujesz map zagranicznych. Późniejsze dogranie ich do urządzenie wyposażonego standardowo w mapę Polski może być albo kłopotliwe, albo wręcz niemożliwe.

Odbiornik sygnału GPS
Niektóre modele dostępne na rynku mają najnowsze układy odbioru sygnału GPS, inne mają starsze, mniej czułe. Przekłada się to na szybkość nawiązywania połączenia z satelitami oraz na stabilność tego połączenia (gubienie sygnału w trakcie jazdy autem po obcym, dużym i ruchliwym  mieście może być niezbyt przyjemne).

Głośnik
Niewyraźne mamrotanie dochodzące z urządzenia w trakcie jego pracy niekoniecznie jest winą zastosowanie w nim niskiej jakości mapy z lektorem-amatorem nagrywanym w garażu, ale raczej taniego i kiepskiego głośnika. Jeśli na dodatek możliwości zwiększenia głośności urządzenia są bardzo ograniczone to raczej należy taki sprzęt omijać z daleka. Podobnie jak lepiej wystrzegać się urządzeń, w których nie ma możliwości wyłączenia dźwięku nawigacji – rodzicom małych dzieci, którzy podróżują z nimi w nocy, nie trzeba tłumaczyć dlaczego (pozostali niech się domyślą).

Uchwyt
Bardzo ważną, ale rzadko braną pod uwagę przy zakupie częścią urządzenia GPS jest uchwyt, za pomocą którego jest ono montowane wewnątrz samochodu. Zdarzają się uchwyty bardzo wygodne i proste w obsłudze, po prostu ergonomiczne, ale są również i takie, które z racji swej konkstrukcji wymagają albo siły kowala, albo delikatności chirurga. Lepsze uchwyty mają większe możliwości ustawienia, czasem też wbudowane gniazdo zasilania. Im większa nawigacja i im bardziej oddalona od szyby tym bardziej ważny jest uchwyt. Jeśli w trakcie zakupu nie zwrócisz uwagi na ten aspekt to licz się z tym, że Twoja nawigacja w najmniej oczekiwanym momencie będzie spektakularnie odklejać się od szyby. Jeśli lubisz gdy dużo się dzieje kiedy siedzisz za kierownicą to z pewnością jest to model dla Ciebie. Zakręty, wyboje, hamowanie pomogą Ci to zrozumieć.

Wyposażenie dodatkowe
Producenci czasem dołączają do urządzeń różne dodatki. Mogą to być specjalne, dopasowane do konkretnego modelu pokrowce, wymienne obudowy, dodatkowe aplikacje. Wartość tych dodatków zależy od jakości ich wykonania oraz od Twoich indywidualnych oczekiwań. Jako kierowca prawdopodobnie nie będziesz wykorzystywał funkcji oglądania filmów, więc raczej zrezygnuj z dopłaty do tego rodzaju udogodnień (chyba, że kupujesz urządzenie nie do nawigacji, ale jako odtwarzacz wideo dla odwrócenia uwagi teściowej od komentowania Twojego samochodu, koszuli, fryzury czy stylu jazdy). Zastanów się też czy za dodatkowy kawałek kolorowego plastiku nazwany przez producenta „najmodniejszym w tym sezonie kolorem ramki” naprawdę warto dopłacać zamiast do modelu z lepszą/nowszą mapą.

Przykładowe marki
Becker, Blow, Garmin, Goclever, Lark, Manta, Mio, Navroad, Peying, TomTom.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.