czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » polecane, sprzęt

Odkurzacz

Dodane przez | 1 577 wyświetleń

Jeśli tylko w minimalnym stopniu zależy Ci na czystości to z pewnością odkurzacz stanowi niezbędny element wyposażenia Twojego domu. Jak wybrać sprzęt, który będzie funkcjonalny, skuteczny i trwały?

 

Moc
Odkurzacze różnią się przede wszystkim mocą – to podstawowy parametr określający skuteczność odkurzania. I oczywiście wcale nie trzeba być wyjątkowo doświadczonym użytkownikiem odkurzaczy aby wiedzieć, że im wyższa moc odkurzacza tym wyższa skuteczność odkurzania (inaczej mówiąc siła zasysania). Wypada jednak pamiętać, że wysoka moc oznacza też wyższe zużycie energii. Rozsądne minimum to 1500W. Maksimum? Wystarczy 1800-2000W (choć są i modele oferujące 2200W i więcej).

 

Rodzaje odkurzaczy
Odkurzacze różnią się również konstrukcją.

  • Workowe
  • Bezworkowe
  • Wodne
  • Hybrydy

Przydatne funkcje

  • rura teleskopowa
  • automatycznie zwijany kabel
  • płynna regulacja mocy (lepsza ręczna niż elektroniczna)
  • filtr HEPA (najnowsza wersja jest czyszczona wodą)
  • łagodny start (przedłuża żywotność silnika)
  • miękkie kółka (wszystkie, nie tylko duże, miękkie, a nie dwukolorowe sugerujące miękkość)

Szczotki
Jeden z kluczowych elementów wyposażenia to zestaw szczotek. Zdarzają się na rynku modele wyposażone wyłącznie w jedną szczotkę, zdarzają się też takie, których zestaw wyposażenia zmusza nieszczęśliwego nabywcę do długiej i wnikliwej lektury instrukcji obsługi. To co istotne to miękka szczotka – idealna do marmurów, ceramiki, gresów i przede wszystkim do drewnianych podłóg. Kolejny dodatek to turboszczotka, przeznaczona do czyszczenia (trzepania) dywanów i wykładzin.

Głośność
Uważaj, niektóre modele odkurzaczy wydają z siebie podczas pracy dźwięk typowy dla startującego odrzutowca. Sprzątanie całego mieszkania w akompaniamencie takiego huku z pewnością odbije się na Twoim samopoczuciu, dlatego staraj się kupić odkurzacz jak najcichszy. Oczywiście raczej między bajki należy włożyć znane z reklam telewizyjnych sytuacje, w których domownicy zapominają o wyłączeniu odkurzacza, ponieważ pracuje on tak cicho. Oczywiście nie wykluczam, że taka sytuacja w której nie słychać odkurzacza może mieć miejsce. Tak, może – jeśli tylko masz znaczny uszczerbek na słuchu, albo u Twojego sąsiada akurat trwa huczna impreza, albo mieszkasz przy autostradzie bez ekranów dźwiękochłonnych (ew. Twoje mieszkanie przylega do kuźni). Wypada również dodać, że ów znany z reklam efekt wyjątkowo cichego odkurzania możliwy jest do uzyskania tylko po ustawieniu minimalnego poziomu mocy. To poziom mocy, w którym siła zasysania jest wręcz przerażająco nieskuteczna.

Worki
Warto sprawdzić też koszt worków – to bowiem bardzo często pomijany, a przecież bardzo istotny element oceny odkurzacza. Może się okazać, że worki do taniego odkurzacza są wyjątkowo drogie, podobnie jak droższy odkurzacz może zaskoczyć niskimi kosztami eksploatacji.

Przykładowe marki
AEG, Amica, Bosch, Daewoo, Dyson, Electrolux, Gorencje, Hoover, Miele, Panasonic, Philips, Rowenta, Samsung, Siemens, Zelmer.

 

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.