czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » inne, ważne

Opony

Dodane przez | 1 336 wyświetleń

Opony samochodowe to element mający bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Na ich stan ma wpływ nie tylko fizyczne zużycie w wyniku intensywności eksploatacji, ale i upływ czasu (wiek opony). Stara, zużyta opona stanowi ogromne zagrożenie zarówno w przypadku jazdy, jak i przede wszystkim hamowania.

Data produkcji
Przy zakupie opony należy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar, cenę i markę opony, ale i na datę produkcji. Opony powinno się kupować jak najnowsze, bowiem w przypadku zakupu opon, które długo znajdują się w magazynach istnieje spore ryzyko nabycia opon odkształconych lub sparciałych na skutek niewłaściwego przechowywania.
Przyjęło się, że opony nowe mają trwałość 10 lat od daty produkcji. Opony po zamontowaniu w aucie należy wymieniać najlepiej raz na 4 lata (a najpóźniej raz na 5 lat) ? niezależnie od stopnia ich zużycia.
Jak sprawdzić wiek opon? Na oponach umieszczone są numery z zapisaną datą produkcji w postaci czterech cyfr. Pierwsze dwie określają numer tygodnia w roku, a dwie ostatnie rok – np. 2306 oznacza 23 tydzień 2006 roku.

Rozmiar opony
Przykładowy, bardzo popularny rozmiar opony to 195/65R15 95H. Jak go jednak odczytywać? Pierwsza wartość czyli 195 oznacza szerokość opony w milimetrach, druga wartość czyli 65 oznacza stosunek wysokości do szerokości opony, 15 to średnica felgi wyrażona w calach, 95 to wskaźnik obciążenia, a parametr H to wskaźnik maksymalnej prędkości.

Wskaźnik nośności:
50 ? 190 kg
60 ? 250 kg
70 ? 335 kg
80 ? 450 kg
90 ? 600 kg
100 ? 800 kg

Wskaźnik prędkości:
P ? 150 km/h
Q ? 160 km/h
R ? 170 km/h
S ? 180 km/h
T ? 190 km/h
U ? 200 km/h
H ? 210 km/h
V ? 240 km/h
W ? 270 km/h
Y ? 300 km/h

Sezonowość opon
Opony dzielimy na letnie, zimowe i całoroczne. Opony letnie zapewniają właściwą przyczepność przede wszystkim w gdy temperatura otoczenia wynosi powyżej 0 st. C. Im niższa temperatura tym bardziej opony letnie stają się twarde i tym bardziej zmniejsza się ich przyczepność. W takich warunkach znacznie lepiej zachowują się opony zimowe, które zachowują elastyczność i które na dodatek zaopatrzone są w specjalny bieżnik ułatwiający jazdę po śniegu o błocie pośniegowym. Opony zimowe powinno się używać do temperatury max 8 st. C, ponieważ  jazda w wyższych temperaturach radykalnie przyspiesza ich zużycie. Na rynku funkcjonują również opony całoroczne, które z założenia mają łączyć cechy obu rodzajów opon ? ale oczywiście nie są aż tak dobre zimą jak opony typowo zimowe, ani tak tak dobre latem jak opony typowo letnie. Dla ich użytkowników jednak ważniejsze są względy praktyczne czyli względnie poprawne zachowanie w warunkach letnich i zimowych ? bez konieczności sezonowej wymiany opon. Ciekawostką są ponadto niedopuszczone do użytku w Polsce zimowe opony z kolcami ? przeznaczone do jazdy po lodzie (popularne w krajach skandynawskich).

Opony kierunkowe
Opony kierunkowe to te wszystkie opony, w których występuje kierunkowość bieżnika ? tzn. opona musi zostać zamontowana w określony sposób względem przodu/tyłu pojazdu (czyli kierunku jazdy).

Opony Run Flat
Run Flat to technologia opracowana w celu umożliwienia jazdy samochodem z oponą pozbawioną powietrza. W przypadku uszkodzenia opony można kontynuować jazdę ? ale z ograniczoną prędkością. Opony typu Run Flat są oczywiście droższe od standardowych.

Opony ekologiczne
Terminem opony ekologiczne określa się jedną z ostatnich nowości na rynku czyli opony o zmniejszonych oporach toczenia. Ich konstrukcja zapewnia znacznie mniejsze zużycie paliwa przy zachowaniu właściwej przyczepności pojazdu do podłoża.

Głębokość bieżnika a wskaźnik TWI
Głębokość bieżnika w przypadku fabrycznie nowej opony wynosi ok. 7 mm. Warto pamiętać, że minimalna zalecana głębokość bieżnika to 3 mm, natomiast minimalna legalna czyli zgodna z przepisami głębokość to 1,6 mm.
TWI czyli Tread Wear Indicator to wskaźnik autodiagnozy opony umiejscowiony w głębi jej bieżnika w formie wypustki. Pozwala on szybko i dość precyzyjnie określić stopnieć zużycia bieżnika, a tym samym bezpieczeństwo jazdy. W przypadku opon letniej wskaźnik TWI znajduje się na głębokości 1,6 mm i gdy zużycie bieżnika dochodzi do niego wtedy opony powinny zostać niezwłocznie wymienione na nowe (w przypadku opon zimowych wymiana jest konieczna przy głębokości bieżnika wynoszącej 4,0 mm).

Przechowywanie opon
Na stan techniczny i bezproblemową eksploatację opon ma wpływ także sposób ich przechowywania. Jeżeli są to opony bez felg to należy składować je pionowo, pamiętając także o obróceniu ich co ok. 2 miesiące. Jeśli opony wyposażone są w felgi (dotyczy to zarówno stalowych, jak i aluminiowych), wtedy składujemy opony w stosie, tj. jedna na drugiej, lub też wieszamy je na haku.

Przykładowe marki
Bridgestone (Firestone, Dayton, Seiberling, Road King, Gillette, Peerless), Continental (Barum, Semperit, Uniroyal, Mabor, Gislaved, Viking, General Tire, Matador), GoodYear (Dębica, Dunlop, Fulda, Sava), Michelin (Michelin, Kleber, BFGoodrich, Riken, Taurus, Kormoran, Warrior, Siamtyre, Tigar, Euromaster, Recamic), Pirelli.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.