czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Pralka

Dodane przez | 1 442 wyświetleń

Pralka to jedno z urządzeń domowych należących do kategorii ?niezbędne?. Trudno sobie wyobrazić życie bez pralki, dlatego warto poświęcić czas na wybór urządzenia jak najbardziej dopasowanego do swych potrzeb.
Wśród pralek znaleźć można zarówno proste, tanie modele jak i drogie, bardzo rozbudowane, naszpikowane elektroniką i najnowocześniejszymi technologiami. Oczywiście nie zawsze ?droższy znaczy lepszy?, dlatego rozważania nad wyborem pralki warto zacząć od wyboru typu/rodzaju budowy.

Pralka ładowana od przodu a pralka ładowana od góry
To podstawowy podział pralek. Pralka ładowana od góry zajmuje mniej miejsca niż standardowa pralka ładowana od frontu, ponadto z uwagi na załadunek od góry łatwiej umieścić ją w łazience o ograniczonej przestrzeni.Tańsze są pralki klasyczne, ładowane od przodu – te o zbliżonych parametrach, ale ładowane od góry są już na ogół zauważalnie droższe.

Wymiary pralki
Wszystkie pralki ładowane od góry mają w zasadzie standardowe wymiary: wysokość 85 cm, szerokość 40 cm i głębokość 60 cm), o tyle w przypadku pralek ładowanych od przodu wygląda to dość różnie ? ich standardowe wymiary to: wysokość 85 cm; szerokość 60 i głębokość 60 cm. Tak naprawdę jedyną istotną różnicą jest tu głębokość pralki ? standardowa głębokość 60 cm bywa czasem zmniejszona do 40 cm czy nawet 33 cm. Oczywiście najtańsze są pralki o standardowych rozmiarach, a w przypadku pozostałych obowiązuje zasada: im mniejsza pralka droższa.

Pojemność pralki
Na rynku spotykamy pralki o mniejszych i większych możliwościach pod względem wagi prania. Można spotkać modele o małych pojemnościach typu 3 kg, modele standardowe czyli 5-6 kg, ale i też prawdziwych gigantów ? np. 8 kg.

Programy i funkcje pralki
Pralki oferują od kilku do kilkunastu programów prania (rekordowe modele nawet do kilkudziesięciu). Najważniejsze jest jednak by pralka miała kilka podstawowych – pranie szybkie, pranie delikatne, pranie intensywne, czy pranie z łatwym prasowaniem. Bardzo przydatną funkcją jest programowanie godziny zakończenia prania – wtedy pralka samodzielnie rozpocznie i zakończy cykl prania o żądanej godzinie (np. tuż po Twoim powrocie z pracy).

Klasy urządzeń
Pralki, jak wiele innych urządzeń AGD, oznakowane są za pomocą literowych klas wyrażających zdolności w zakresie oszczędzania wody, energii oraz skuteczności wirowania. Najlepsze pod tym względem są urządzenia oznaczone klasą A i A+. Jednak część użytkowników narzeka na to, że część najnowocześniejszych pralek z uwagi na użycie niewielkiej ilości wody często nie jest w stanie nie tylko dobrze wypłukać, a nawet doprać odzieży. Efektem tego są albo plamy, albo ślady z proszku, albo w skrajnych przypadkach alergie skórne związane z pozostałymi w odzieży detergentami. Warto zatem sprawdzić dokonując wyboru konkretnego modelu jakie są na ten temat opinie użytkowników dostępne w Internecie.

Obroty bębną pralki
Obroty na minutę bębna pralki to jeden z jej ważniejszych parametrów. Maksymalna liczba obrotów wynosząca 600 to zdecydowanie za mało, a 800 należy traktować jako minimum. Dobra pralka powinna zapewnić prędkość wirowania na poziomie 1000-1200 obrotów na minutę. Na rynku dostępne są również pralki oferujące lepsze parametry rzędu 1400, 1500 czy nawet więcej, ale w ich przypadku należy liczyć się ze znacznie wyższą ceną zakupu takiego urządzenia. W przypadku wysokich obrotów pojawia się też inna kwestia ? zakres stosowania. Z pewnością nie można tak dużych obrotów używać do każdego rodzaju prania, żeby wręcz nie powiedzieć, że do mało którego. Wysokie obroty niszczą odzież, więc używać ich należy z rozsądkiem, przede wszystkim do mocnej, trwałej odzieży.

Gwarancja
Standardowa gwarancja wynosi 2 lata. Część producentów oferuje jednak wydłużenie tego okresu do 5 czy nawet 7 lat – oczywiście za dopłatą.  Warto rozważyć tę opcję, bo współczesne urządzenia są naszpikowane skomplikowaną i niestety drogą elektroniką, z którą jak życie pokazuje pojawiają się często problemy często po 3-4 latach od zakupu urządzenia. Awarie bywają w skrajnych przypadkach tak kosztowne w naprawie, że bardziej opłacalne staje się kupno nowego urządzenia.

Przykładowi producenci
AEG, Ardo, Ariston, Bosch, Candy, Electrolux, Gorenje, Hoover, Indesit, Miele, Samsung, Siemens.

Tags: ,

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.