czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Projektor multimedialny

Dodane przez komentarze 2 | 2 169 wyświetleń

Projektor multimedialny, zwany też rzutnikiem, to urządzenie wyświetlające obraz na ścianie lub ekranie.

Technologia: DLP czy LCD?
Na rynku projektorów dominują w zasadzie dwie technologie – DLP oraz LCD. Są również rozwiązania nietypowe, takie jak np. CRT i LCOS wykorzystywane jeszcze nadal do specjalistycznych zastosowań, a także nowatorskie jak np. hybrydowe ? laserowo-diodowe (LED & Laser).

  • Projektory multimedialne DLP
    DLP to technologia opracowana przez firmę Texas Instruments – do dziś jest ona sercem projektorów typu DLP wielu producentów. Technologia DLP charakteryzuje się bardzo dobrym odwzorowanie czerni i bieli, większą mocą lampy, ale i też widocznym na obrazie lekkim „smużeniem”, efektem tęczy, mniejszym zakresem zoom (powiększenie i pomniejszenie wyświetlanego obszaru projekcji) i gorszym odwzorowaniem kolorów niż LCD. Kolory w projektorach DLP wytwarzane są bowiem w sposób sztuczny, poprzez specjalny pryzmat, co wiąże się ze słabszym oddaniem kolorów (mało nasycone kolory, wręcz czasem wypłowiałe w porównaniu do projektorów LCD). Z tych to powodów jest to technologia polecana do wyświetlania prezentacji, schematów i tekstów aniżeli np. filmów. Aczkolwiek warto zaznaczyć, że kilku czołowych producentów projektorów DLP oferuje bardzo udane konstrukcje w tej technologii przeznaczone do zastosowań typu kino domowe, które w konfrontacji z projektorami LCD wypadają naprawdę bardzo dobrze.
  • Projektory multimedialne LCD
    Technologia LCD, opracowana przez firmę Epson, wykorzystuje obecnie do generowania obrazu zestawy trzech matryc ciekłokrystalicznych (w starszych konstrukcjach wykorzystywana była pojedyncza matryca). LCD to znakomite kolory (wiernie oddane i dobrze nasycone), większy zakres zoom i brak występowania  znanego z projektorów DLP efektu tęczy czy smużenia (lepsze oddanie ruchu – a to ważne w filmach, animacjach i grach komputerowych). Oczywiście nie jest to technologia bez słabych punktów – zaliczyć do nich można widoczną w obrazie tzw. siatkę oraz nieco słabszą niż w DLP czerń i biel. W związku z tym projektory LCD polecane są bardziej do filmów i do zdjęć.

Należy jednak mieć świadomość, że pod pewnymi wzlgędami różnice między jedną a drugą technologią nie są radykalne i często można je wychwycić dopiero wprawnym okiem przy bezpośredniej konfrontacji.

Jasność
Parametr określany jako jasność to kolejny istotny punkt każdego z projektorów. Jasność wyrażana jest poprzez ANSI lumeny (LUM). Ważne jest to, że jasność nie przekłada się bezpośrednio na jakość obrazu –  wysoka jasność przede wszystkim daje możliwość używania projektora bez konieczności zaciemniania pomieszczenia, przy intenswynym świetle (np. w sali konferencyjnej), co oczywiście nie jest tak istotne w przypadku projektorów filmowych, które pracują zazwyczaj w przyciemnionym pomieszczeniu. Dostępne na rynku stosunkowo tanie mini-projektory oferują jasność rzędu kilkudziesięciu-kilkuset ANSI lumenów, która w zasadzie nie umożliwia ich wykorzystania poza mocno zaciemnionymi pomieszczeniami. Minimum przyzoitości jeśli chodzi o jasność obrazu to wartość 1000-2000 ANSI lumenów – tego typu urządzenia można wykorzystywać jako projektory filmowe. Droższe modelach projektorów oferują wyższą jasność  (2000-3000 LUM) i wyraźnie też widać mniejszą wrażliwość ich obrazu na natężenie światła w pomieszczeniu, są zatem świetnym wyborem w przypadku prezentacji czy wykładów.  Najwyższe i najdroższe są projektory zapewniające jasność ponad 3000 LUM, które są wykorzystywane do wyświetlania obrazu w bardzo jasnych pomiesczeniach bądź wyświetlania obrazu z dużej odległości.

Lampa
Istotny parametr to także moc lampy. Lampa 200W oznacza dużą moc i obraz dobrej jasności. Każda lampa stosowana w projektorach ma niestety ograniczoną żywotność. Zatem należy zwrócić baczną uwagę na deklarowaną przez producenta jej żywotność, a także na to ile kosztuje nowa (czasem jest cena stanowiącą więcej niż połowę wartości całego projektora). Standardowo lampy w tanich projektorach oferują na ogół żywotność na poziomie 2000-25000 godzin, przyzwoite lampy wytrzymują 3000 godzin pracy, lepsze nawet 4000-5000 godzin. Niestety, na lampę producenci oferują krótszy okres gwarancji niż na sam projektor – często gwarancja na ten element jest ograniczona do 6 miesięcy lub 1000 godzin pracy. Żywotność lampy nie oznacza, że po podanym przez producenta okresie lampa od razu przestanie działać – początkowo zacznie się proces pogarszania jakości generowanego przez nią obrazu. Żywotność lampy można jednak wydłużyć poprzez włączenie w projektorze trybu ekonomicznego lampy i ww praktyce bez znaczącego spadku jakości obrazu.

Kontrast
W przypadku urządzeń projekcyjnych przeznaczonych np. do kina domowego kontrast uznaje się często za jeden z najczęściej podawanych parametrów decydujących o klasie urządzenia (w przypadku zastosowań typowo prezentacyjnych jego znaczenie nie jest aż tak istotne). W przypadku urządzeń DLP wartości kontrastu są w specyfikacji przedstawiane zazwyczaj jako wyższe niż w LCD, ale na ogół tylko w teorii.

Rozdzielczość
Najpopularniejsze rozdzielczości oferowane przez projektory to 800×600 (SVGA) i 1024×768 (XGA), a także 854×480 (WVGA) i 1280×800 (WXGA).  Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na standardową, rzeczywistą (natywną) rozdzielczość projektora, a nie na sztuczną (interpolowaną), którą jest znacznie wyższa, ale nie zapewnia obrazu o tak dobrej jakości. W przypadku zastosowań prezentacyjnych raczej należy kupować projektory o rozdzielczości 1024×768 (XGA), która zapewni większy komfort pracy niż 800×600 (SVGA). W przypadku zastosowań filmowych w grę wchodzą w zasadzie wyłącznie rozdzielczości o formacie panoramicznym i przede wszystkim rozdzielczości wysokie – najlepiej typu 1280×720 (HD Ready) czy 1920×1080 (Full HD), które zapewnią pełnię wrażeń.

Format/proporcje obrazu
Generowany przez projektor obraz może mieć format klasyczny 4:3 jak typowy kineskopowy telewizor czy monitor albo panoramiczny 16:9  (16:10) jak typowy telewizor czy monitor w technologii LCD/LED/plazma. Format, podobnie jak rozdzielczość, wiąże sie z zastosowaniem projektora – standardowy do zastosowań prezentacyjnych, a panoramiczny do filmowych. Część projektorów oferuje możliwość pracy w obu formatach, co z pewnością przekłada się na zwiększenie zakresu ich zastosowań.

Wejścia sygnału
Źródło sygnału dla projektora multimedialnego na ogół stanowi laptop, ale mogą to być również komputer stacjonarny, odtwarzacz DVD, tuner satelitarny, magnetowid czy kamera wideo. Projektory typowe prezentacyjne mają możliwości podpięcia do źródła sygnału wideo ograniczony zazwyczaj do gniazda VGA. W przypadku projektorów do zastosowań filmowych powinno być obecne gniazdo HDMI. Należy odnotować, że w projektorach spotyka się gniazda typu S-Video i Chinch, ale nie są one w stanie zapewnić obrazu wysokiej jakości.

Minimalna odległość projekcji
Przy zakupie projektora do zastosowań przenośnych w biznesie (prezentacje, konferencje) warto zwrócić uwagę na to jaka jest minimalna odległość projektora od płaszczyzny wyświetlanego przez niego obrazu. Jeśli często prowadzisz prezentacje w niewielkich pomieszczaniach wybierz projektor, który już z niewielkiej odległości jest w stanie wygenerować ostry i w miarę obszerny obraz. Minimalna odległość projekcji ma nikłe znaczenie np. przy projektorach filmowych położonych z dala od ekranu.

Głośność
Nawet najlepsze urządzenie pod względem jasności i kontrastu może okazać się złym zakupem jeśli generuje znaczny hałas podczas pracy. Przede wszystkim chodzi tu o odgłos szumu pracującego wentylatora (czasem 2-3 wentylatorów) chłodzących wnętrze projektora silnie nagrzewane przez jego lampę. Jeśli ten dźwięk jest nadmiernie głośny to może on skutecznie zepsuć zarówno prezentację biznesową w pracy, jak i też oglądanie filmu w domu. Stosunkowo ciche są urządzenia o głośności 30-40 dB.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie
Pilot to wręcz niezbędny element wyposażenia każdego projektora – niezależnie od jego przeznaczenia, aczkolwiek nie zawsze dostępny w najtańszych, prostych konstrukcjach oferowanych na rynku. W przypadku projektorów przeznaczonych do prowadzenia prezentacji dość przydatną funkcją jest tzw. „blank” (określana też jako „av mute”). Daje ona możliwość szybkiego przerwania wyświetlania obrazu bez konieczności wyłączania samego projektora. Jest to bardzo przydatne w trakcie prowadzenia prezentacji, kiedy prowadzący chce czasowo przenieść i skupić uwagę uczestników na innym obiekcie. Dobrze też, gdy projektor ma wbudowany głośnik – i choć będzie  to głośnik monofoniczny, to i tak zapewni on na ogół dźwięk znacznie wyższej mocy niż głośniczki wbudowane w komputer przenośny.
Część producentów w zestawie z projektorem umieszcza różnego rodzaju dodatki. Mogą to być zarówno różnego rodzaju kable video, dekielki ochronne na zewnętrzną soczewkę obiektywu projektora, oryginalna torba ochronna, czy nawet druga, zapasowa lampa projekcyjna. Oczywiście wszystko to znajduje odzwierciedlenie w cenie.

Przykładowi producenci
3M, Acer, Benq, Canon, Casio, Dell, Epson, Hewlett-Packard, Hitachi, InFocus, JVC, LG, Medion, Mitsubishi, Nec, Nobo, Optoma, Panasonic, Philips, Samsung, Sanyo, Sharp, Sony, Toshiba, Vivitek.

Tags: ,

komentarze 2 »

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.