czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » czas wolny

Rolki

Dodane przez | 2 964 wyświetleń

Rolki to wspaniały sposób na aktywność ruchową bez obciążania stawów typowego dla np. biegania. Niemal każdy jest w stanie dość szybko opanować naukę jazdy na nich, a jeśli już wcześniej jeździł np. na łyżwach to nauka powinna przebiegać jeszcze szybciej. Rolki to świetny pomysł na ruch, ponieważ angażują do pracy spore partie mięśni. Jazda na rolkach daje mnóstwo radości i satysfakcji i może stać się dla wielu osób przyjemnym sposobem regularnej rekreacji.

Rolki rekreacyjne
Do jazdy dla osób początkujących lub osób jeżdżących od czasu do czasu najlepsze będą tzw. rolki rekreacyjne. Na ogół mają one dość prostą konstrukcję i kółka 74-84 mm. Jeśli tylko spodoba Ci się jazda na rolkach i jeśli nie poprzestajesz na jeździe sporadycznej to zapewne dość szybko pomyślisz o zmianie rolek rekreacyjnych na rolki fitness, które przeznaczone są do częstej, regularnej jazdy.

Rolki freeride / urban skating
Jazda w mieście, pośród typowych dla tej przestrzeni elementów jak krawężniki, schody, poręcze to naturalne środowisko rolek freeride / urban skating. To rolki o małych kółkach i bardzo mocnej budowie, przystosowane do różnorodnych ewolucji w powietrzu (skoki!).

Rolki freestyle slalom
Rolki, które z uwagi na specjalną budowę „podwozia” mają bardzo wysoką manewrowość – idealnie nadają się do jazdy freestylowej, a konkretnie slalomu. Jeżeli marzysz o np. zwinnym pokonywaniu ciasnych przestrzeni w slalomie pomiędzy kubeczkami to ten rodzaj rolek jest właśnie dla Ciebie.

Rolki fitness
Dla osób, które jeżdżą na rolkach dość dobrze, a przede wszystkim dużo i regularnie, traktując to jako stały element dbania o swoją formę, przeznaczone są rolki fitness. Są to rolki wykonane z lepszych materiałów, zaprojektowane do częstego używania, wyposażone na ogół w kółka o rozmiarach 84-90mm.

Rolki szybkie / speed
Jeśli lubisz szybkość, a do tego już w miarę dobrze jeździsz to być może warto zainteresować się rolkami szybkimi. Ten rodzaj rolek wymaga mocnych nóg (szczególnie trudne jest przyzwyczajenie się do braku usztywnienia w kostce)  oraz przyjęcia specyficznej, niskiej postawy przy jeździe. Rozmiar kółek używanych w tych rolkach to 90, 100 i 110 mm.

Rolki nordic
Specjalną odmianę rolek do jazdy w terenie stanowią rolki nordic. To dość oryginalnie wyglądająca konstrukcja wykorzystująca dwa znacznie większe niż w typowych rolkach koła o terenowym bieżniku oraz łączący je specjalny stelaż/pomost – punkt podparcia stopy. W tego typu jeździe używa się również doskonale znanych wszystkim narciarzom kijków. Uniwersalność zastosowań jest bardzo szeroka i dzięki temu rolkarze nordic mogą śmiało poruszać się nie tylko po asfalcie, ale i po bruku, trawie, ścieżkach leśnych czy nawet kamienistej ziemi.

Bezpieczeństwo na rolkach
Jazda na rolkach nie jest trudna, co nie oznacza, że bezpieczna. Dlatego też należy korzystać z zestawu ochraniaczy, a do tego również kasku. Nawet jeśli uważasz, że jeździsz bardzo dobrze, to wcale nie oznacza, że nie może Cię spotkać coś złego. Powodem może być nierówny lub uszkodzony asfalt, rozlana na nim tłusta ciecz, czy przede wszystkim inny człowiek ? pieszy, biegacz, rowerzysta, a także inny rolkarz. Natomiast w przypadku gdy uważasz, że ochraniacze mocno ograniczają Ci swobodę ruchów to nie rezygnuj nigdy z ochraniaczy na dłonie oraz kasku. Zauważ, że nawet perfekcyjnie jeżdżący zawodowi rolkarze szybcy zawsze używają co najmniej tych dwóch elementów traktując je jako absolutny zestaw minimum.

Kółka do rolek
Rolki w zależności od typu wyposażone są w kółka,  które mają przeróżne rozmiary i twardość. Kółka bynajmniej nie są zbudowane z ?kauczuku?, ale z poliuretanu. Wielkość kółek to zakres od 47 mm do 110 mm. Ważny parametr dotyczący kółek to ich twardość wyrażana parametrem ?A? w zakresie od 74A do 101A. Im większa wartość liczbowa poprzedza w opisie kółka literę ?A? tym twardsze są koła.

Łożyska rolkowe
Łożyska w rolkach mają różne oznaczenia. Najczęściej spotykane jest określanie ich za pomocą skali ABEC. Można przyjąć, że im wyższa cyfra w opisie ABEC tym wyższa klasa łożysk (a tym samym mniejsze opory toczenia i większa szybkość). Uważa się jednak, że skala ABEC jest różnie stosowana przez różnych producentów i może się okazać, że łożyska ABEC 5 od jednego producenta będą lepsze (szybsze) niż łożyska ABEC 7 innego producenta. Miarodajne więc jest w zasadzie porównywanie modeli łożysk z różnym parametrem ABEC tylko u jednego producenta. Pozostałe spotykane na rynku skale określające klasę łożysk to SG oraz ILQ – w ich przypadku również wyższa cyfra oznacza wyższą jakość.

Szyny (płozy) do rolek
Bardziej zaawansowane modele rolek posiadają możliwość wymiany szyny (inaczej płozy). Pozwala to wstawić inny rozmiar kółek ? najpopularniejsze szyny to:
– 4 x 80 mm,
– 4 x 84 mm,
– 4 x 90 mm,
– 3 x 100 mm + 1 x 90 mm,
– 4 x 100 mm,
– 3 x 110 mm + 1 x 100 mm,
– 4 x 110 mm.

Przykładowe marki rolek
Bladerunner, Bont, CadoMotus, dMb, Fila, K2, Luigino, Mariani, Nike Bauer, Powerslide, Remz, Rollerblade, Schankel, Seba, Shima Skate Manufacture, Simmon?s Racing, Tempish, USD (Universal Skate Design), Valo, Xsjado.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.