czas wolny

sport, rozrywka, relaks, wakacje, hobby, pasje

dom i wnętrze

dom, mieszkanie, garaż, wystrój, rośliny, ogród

inne

wszystko to co istotne, a co nie pasuje do innych kategorii

sprzęt

agd, rtv, komputery, foto, elektronika, narzędzia

życie i zdrowie

jedzenie, kosmetyki, lekarstwa, odzież, biżuteria

Start » sprzęt

Statyw

Dodane przez | 1 514 wyświetleń

Statyw należy do akcesoriów fotograficznych mających bardzo duże znaczenia dla jakości uzyskiwanych zdjęć.

Ten często niedoceniany element wyposażenia każdego pasjonata fotografii powinnien cechować się odpowiednią jakością. Co ważne, statyw ma wpływ nie tylko na jakość samego zdjęcia, ale i również na bezpieczeństwo naszego sprzętu fotograficznego.

Waga
Ideał? Statyw lekki, solidny i tani. Niestety, jak to życiu bywa trudno pogodzić ze sobą pewne cechy. Jeśli statyw jest lekki, to raczej nie jest solidny, jeśli jest solidny to raczej nie jest lekki, jeśli jest lekki i solidny to raczej nie jest tani? Na szczęście są statywy, które zbliżają się do ideału. Nie da się jednak ukryć, że w zasadzie zawsze w przypadku statywów godnych uwagi problemem jest dość wysoka cena. Dla osób liczących każdy gram sprzętu, którym zależy na maksymalnym ograniczeniu wagi sprzętu dobrym wyborem zamiast klasycznego trójnożnego statywu może okazać się statyw jednonożny czyli tzw. monopod.

Konstrukcja nóg
Nogi statywu powinny być solidne i sztywne. Należy z miejsca odrzucić te modele, które są wiotkie i nie zapewniają odpowiedniego bezpieczeństwa dla sprzętu fotograficznego.

Głowica
Głowica statywu może stanowić jego integralną część, może być też dementowana. Bardziej zaawansowane modele statywów sprzedawane są w ogóle bez głowicy, którą należy wybrać i kupić osobno. Głowice można podzielić na dwie grupy:

  • Głowice kulowe
  • Głowice 3D

Przykładowi producenci:
Benro, Cullmann, First, Fomei, Giottos, Gitzo, GoldPhoto, Hama, Joby, Leica, Libec, Manfrotto, Marumi, Miller, National Geographic, Opticam, Treq, Triopo, Vakoss, Vanguard, Velbon, Slik, Sony.

Tags:

Skomentuj!

Dodaj poniżej swój komentarz lub pozostaw trackback ze swojej własnej strony www. Możesz również Comments Feed przy pomocy RSS.

Wykaż kulturę: dbaj o przejrzystość wypowiedzi, pisz na temat, nie spamuj.

Możesz użyć poniższych tagów HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

Blog umożliwia wyświetlanie avatarów z serwisu Gravatar.com. Aby być rozponawalnym, zarejestruj się na Gravatar.